Herečky založily fond pro oběti sexuálního násilí. Stojí za ním i Meryl Streep    

Meryl-Streep

Více než 300 hereček, scénáristek, režisérek a dalších filmových osobností dnes ohlásilo založení projektu na pomoc obětem sexuálního násilí. Určen bude pro lidi nejen od filmu, ale také z jiných profesí, a nejen z Hollywoodu, ale i z jiných částí Spojených států. 
Meryl Streep přispěla částkou $500,000 amerických dolarů. 

Projekt nazvaný Time’s Up (Čas vypršel) bude mít k dispozici finanční fond, z nějž bude placena právní pomoc lidem, kteří se stanou obětí sexuálního násilí. Podmínkou pro zahájení této pomoci bylo sehnat nejméně 15 milionu dolarů (319 milionů Kč), což se téměř podařilo – nyní je ve fondu 13 milionů. 

Přednostní právo na pomoc budou mít lidé ze špatně placených profesí, kteří by neměli možnost zaplatit si sami právní ochranu, což jsou podle iniciátorek projektu pracující v zemědělství, dělníci a dělnice, servírky a lidé pomáhající v domácnosti. „Násilí často pokračuje, protože pachatelé nenesou žádné důsledky,“ vysvětlily autorky projektu v dopise určeném případným zájemkyním a začínajícím oslovením „drahé sestry“. Dopis otiskl list The New York Times. 

K projektu Time’s Up se hlásí herečky jako Meryl Streep, Cate Blanchett, Ashley Judd, Natalie Portman, dále prezidentka studia Universal Pictures Donna Langley, spisovatelka Gloria Steinem, advokátka a bývalá šéfka úřadu někdejší první dámy Michelle Obamové Tina Tchen i Maria Eitel z nadace Nike. 

Hollywoodem loni otřásl skandál kolem producenta Harveyho Weinsteina. Ze sexuálních útoků ho obvinily desítky žen a jeho kauza odstartovala vlnu dalších obvinění mířících na politiky, novináře či manažery. 

Mezi ženami, které o producentově nevybíravém chování promluvily, jsou i hvězdy jako Salma Hayek, Gwyneth Paltrow nebo Angelina Jolie. Následovala prohlášení řady žen, že se staly obětí sexuálního zneužívání ze strany jiných mužů; našli se ovšem i muži, kteří tvrdí, že terčem sexuálního násilí byli oni. 

Womenhollywood

Související příspěvky