Meryl Streep se připojila k otevřenému dopisu vyzývající Organizaci spojených národů, aby vyšetřila smrt novináře Jamala Khashoggiho.

Meryl Streep, JK Rowling a Zadie Smith se připojili k otevřenému dopisu vyzývající Organizaci spojených národů (OSN), aby vyšetřila smrt novináře Jamala Khashoggiho.

Více než 100 umělců, spisovatelů a aktivistů zaslalo otevřený dopis OSN, aby ukončilo beztrestnost za zločiny proti novinářům; měsíc poté, co byl novinář deníku Washington Post zabit na konzulátu Saúdské Arábie v Turecku. ‚Násilná vražda významného novináře a komentátora na cizí půdě je vážným porušením lidských práv a rušivou eskalací boje proti nesouhlasu v Saúdské Arábii, jejíž vláda v posledních letech uvěznila řadu spisovatelů, novinářů, obhájců lidských práv a právníků v rozsáhlém útoku na svobodný projev a sdružování,‘ píše se v dopise.

Je určena generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a vyzývá jej, aby zahájil nezávislé vyšetřování toho, co se s Khashoggim skutečně stalo. Od jeho zmizení turečtí vládní přesdtavitelé oznámili, že mají důkaz, že jeho tělo bylo roztvrceno a rozpuštěno skupinou saúdských vrahů. Saúdští vládní přesdtavitelé však stále tvrdí, že se jednalo o pěstní souboj a výslech se omylem zvrtl.

‚Vražda novináře v diplomatickém zřízení není nic jiného než čin státního teroru, jehož cílem je zastrašit novináře, disidenty a exilové kritiky po celém světě,‘ píše se v dopise. Celý článek si lze přečíst v The Guardian.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *