2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman
2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman

 

2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean
2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean

THE HOUSE OF THE SPIRITS ... Clara Del Valle

1993thehouseofthespiritsposter004.jpg
Bohatý dobytkář Esteban Trueba se ožení s křehkou aristokratickou Clarou, s níž šťastně žije ve svém velkém venkovském domě. Citlivá žena, obdařená zvláštními jasnozřivými schopnostmi, však těžce snáší po léta narůstající rozpory s manželem, a po vyhroceném konfliktu Estebana opustí. Zatímco muž udělá kariéru jako pravicový politik, jejich dcera Blanca proti otcově vůli spojí svůj život s levicovým aktivistou Pedrem. Fašistický puč v roce 1973 rodinu rozbije (Esteban je zbaven své senátorské funkce, Blanca je vězněna, Pedro musí emigrovat), nad jejími členy však nepřestává bdít laskavý duch andělské Clary, dodávající trpícím a bloudícím odvahu vydržet a přežít.

Augustův film není historickou politickou freskou ve stylu Bertolucciho DVACÁTÉHO STOLETÍ (jehož půdorys navenek připomíná). Klade důraz na osudové vztahy postav, jejichž role jsou důsledně rozděleny (andělská Clara, démonický Estebanův levoboček), na magii míst, v nichž se tyto vztahy realizují (dům, ulice, rodinný stůl), i na jednotlivé, pro smysl vyprávění důležité předměty (Clařina tajemná krabice, andělská křídla, hvězdy). Zvláštní roli mají i principy mužského vnímání světa ("politici" Esteban a Pedro), jež nejsou v souladu s ženským způsobem laskavého přetváření skutečnosti (Clara, Blanca). Režisérův moderní a inteligentní přístup k "pokleslému" žánru melodramatu dal vzniknout pozoruhodnému filmu.
Český název: Dům duchů
Originální název: The House of the Spirits
Světová premiéra: 21. října 1993
Natočeno: Dánsko/Německo/Portugalsko/USA 1993
Režie: Bille August
Scénář: Bille August
Kamera: Jörgen Persson
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Meryl Streep (Clara del Valle), Glenn Close (Férula Trueba), Jeremy Irons (Esteban Trueba), Winona Ryder (Blanca Trueba), Antonio Banderas (Pedro Tercero García), Vanessa Redgrave (Nívea del Valle), Maria Conchita Alonso (Tránsito Soto), Armin Mueller-Stahl (Severo del Valle), Jan Niklas (Count Jean de Satigny), Sarita Choudhury (Pancha García), Grace Gummer (mladá Clara-dcera Meryl)
Délka: 2h 13min (140 minut)
Žánr: Drama/Romantický
Studio: Miramax
Box office: $6,265,311

Galerie Video Soundtrack Amazon US/UK eBay iTunes IMDb
04.02.2017 18:23:47
kabby15
IMDb - Meryl Streep
IMDb - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one