2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman
2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman

 

2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean
2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean

2007 LIONS FOR LAMBS ... Janine Roth

2007lionsforlambsdvd001.jpg
Když si nebudeš stát za svým, vždycky prohraješ.

Je válka i když to tak na první pohled nevypadá. Tisíce mladých mužů nasazuje americká armáda v nejrůznějších koutech světa, aby bojovali s terorismem. Jejich osud ovšem řídí politici z dobře zabezpečených pracoven ve Washingtonu. Jsou to právě jejich rozhodnutí, která mohou změnit život tisícům lidí a zdaleka ne takovým způsobem, jak by si původně přáli.
Český název: Hrdinové a zbabělci
Originální název: Lions for Lambs
Světová premiéra: 9. listopadu 2007
Natočeno: USA 2007
Režie: Robert Redford
Scénář: Matthew Michael Carnahan
Kamera: Philippe Rousselot
Hudba: Mark Isham
Hrají: Tom Cruise (senátor Jasper Irving), Meryl Streep (Janine Roth), Robert Redford (Dr. Stephen Malley), Derek Luke  (Arian), Peter Berg (Wirey Pink), Michael Pena (Ernest), Tracy Dali, Andrew Garfield (Todd), Jennifer Sommerfield, Louise Linton
Délka: 88 minut
Žánr: Drama / Thriller
Studio: United Artists
Box office: $15,002,854

Galerie Video Soundtrack Amazon US/UK eBay iTunes IMDb
Arian a Ernest studují v Californii na univerzitě a pod vlivem svého profesora Malleye (Redford) se rozhodnou vstoupit do armády. Jejich idealistické představy se však velmi záhy mění v noční můru, protože realita Afghánistánu je jí na hony vzdálená. Na druhé straně zěmekoule sedí ve své kanceláři ambiciózní senátor Irving (Tom Cruise), jehož rozhodnutí zasahují do vojenské oblasti a přímo ovlivňují přežití nebo nepřežití Ernesta s Arianem. Senátorovi do cesty se staví novinářka Roth (Streep), která by měla o jeho úspěších referovat.

Robert Redford nepatří mezi ty, které můžeme vidět v amerických prezidentských kampaních ani v žádné další výraznější politické pozici. I přesto jsou jeho názory konzistentní a velmi ostře vyhraněné proti takové politice, která pošlapává lidská práva a svobodu. A právě kontroverzní vojenské akce Spojených států mu slouží jako dokonalý prostor pro rozehrání hry o nejzákladnější americké hodnoty jako je vlastenectví, svoboda a demokracie. Jestliže politici zvolení na základě marketingových kampaní rozhodují o životech obyčejných vojáků, musejí mít morální kredit a musí být jasné, pro co vojáci umírají. Jak se má potom cítit profesor, který své žáky k těmto hodnotám vede a zároveň zjišťuje, že realita bojiště je úplně jiná? Kdo nese vinu za mučení vězňů a další excesy, když válka nemá svůj politický smysl a je jen strojem na zabíjení? A co je v dnešní době smyslem války?

V jednom z nejočekávanějších politických thrillerů roku se na tyto otázky režisér a herec Redford pokusí odpovědět. Sekundují mu vynikající Meryl Streep a Tom Cruise.

Tři na první pohled nesourodé příběhy a tři američtí herci vysoké ligy se spojili v očekávaném politickém trileru na pozadí války v Afghánistánu. V časové rovině jedné hodiny se rozvíjí dějová linka okolo ambiciózního senátora Irvinga (Tom Cruise), protřelé novinářky Janine Roth (Meryl Streep) a vysokoškolského učitele politologie Dr. Maleye (Robert Redford).

Je právě deset hodin dopoledne, když si senátor Irving (skvěle podaný Tomem Cruisem) pozve Janine Roth (vynikající Meryl Streep), aby jí poskytl unikátní rozhovor o nové válečné operaci. Washington totiž chce představit zcela jedinečnou bojovou strategii, se kterou hodlá konečně vyhrát válku. V ten samý okamžik má pohovor i Dr. Maley, a to se svým nezbedným studentem, který zdá se odvrhl politologii jako vědu čistě exaktní. A to hlavně kvůli současné rozdílnosti mezi výukou a praxí. A do třetice (v tomto snímku všeho dobrého) patří realizátoři Irvingovy strategie, američtí vojáci Arian a Ernest, dříve ovšem také Moleyovi studenti.

Film tak rozehrává břitká konverzační dramata a naopak i akční scény, prostřednictvím nepovedeného vojenského výsadku. Při realizaci bojového plánu, který má být tím zásadním obratem v boji proti terorismu, dojde k neočekávanému obratu. A proto se mají původně idealističtí dobrovolníci přesvědčit, že vojna není kojná, na vlastní kůži. Ovšem ten, kdo jejich noční akci v afgánských horách naplánoval, naopak rozehrává partii s dravou novinářkou, sedíce v měkce vypolstrovaném koženém křesle a obklopen svými diplomy a fotkami s Bushem juniorem.

Hrdinové a zbabělci je bezpochyby zajímavý snímek, prostřednictví kterého se Redford jako režisér, pokusil vyjádřit k ožehavé soudobé mezinárodní, ale hlavně americké vojenské otázce. A nutno říct, že si nepočínal vůbec schematicky. Je jednoduché říct: válka je špatná nebo válka je dobrá. Je také nutné všechna tvrzení zdůvodnit, čehož si je Redford vědom do té míry, že předkládá jen vysvětlení samotná. Názor si pak může vytvořit každý sám. Ovšem jinou otázkou je, zda diváci film posoudí tak, jak sám režisér zamýšlel nebo úplně naopak.

Film nepostrádá napínavé slovní konfrontace a složitější charakteristiky jednotlivých postav, ale někdy je až příliš „americký". Tím myslím, že Američané ještě pořád rádi slyší velká slova jako demokracie, svoboda, vlast, závazek apod., a nevadí jim ani jejich časté opakování (nejlépe v každém vládním projevu). Snímek si také pomáhá klasickým americkým klíše viz. rozsáhlé vojenské hřbitovy a nad nim líně povlávající hvězdnatá vlajka. Anebo líně povlávající hvězdnatá vlajka kdekoliv.

Třebaže se „Hrdiny" propírané sporné otázky řeší i ve skutečnosti, přesto dokáže Redford tnout do živého. Film zobrazuje, že Američané rádi řeší mezinárodní problémy (viz. výsadek typu: obsadíte nejvyšší bod, získáte strategickou výhodu a nakopeme ty Taliby do prdele) ukazuje také, že mají svoje vnitrostátní problémy. A to nemalé (počínaje tolik diskutovaným zdravotnictví a sociální problematikou vůbec), přesto to většinu běžných amíků nezajímá. Navíc také dost přesně odhaluje důvod, proč USA válku nemůže prohrát a proč je schopna obětovat cokoliv a kohokoliv.

A závěrem snad jen, že i přestože jsou odpovědi na celou tuto problematiku značně složité a nejednoznačné, je dobře, že někdo pokládá otázky. Je třeba, aby si každý identifikoval, kdo je hrdina a kdo zbabělec. Kteří z nás jsou lvi a kdo jehňátka (viz. výstižnější anglický název Lions for Lambs). A kdo nakonec rozhoduje: lvi za ovce nebo ovce o lvech?
01.02.2017 23:10:13
kabby15
IMDb - Meryl Streep
IMDb - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one