2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman
2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman

 

2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean
2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean
MammaMiaPoster-003.jpg
Největší filmová pohoda letošního léta.
Idylický řecký ostrov, holka na vdávání, jedna potrhlá matka, tři potenciální otcové a nesmrtelná ABBA. Jak se to rýmuje? Náramně. Divadelní muzikálovou show Mamma Mia! obsahující všechny zmíněné ingredience vidělo v osmi různých jazykových verzích přes 30 miliónů lidí. Jejich řady teď geometricky narostou, protože tvůrci původního muzikálu se "své dítě" rozhodli pojmout jako celovečerní film. A aby Mamma Mia! na stříbrném plátně dostala punc mimořádnosti, obsadili do hlavních rolí Meryl Streep a Pierce Brosnana.
Mladičká Sophie (Amanda Seyfried) žije s mírně šílenou matkou Donnou (Meryl Streep) na řeckém ostrůvku Kalokairi, kde vedou lehce uvadající rodinný hotýlek. Ani s jednou není k vydržení, protože se Sophie bude záhy vdávat. Zatímco Donna si v téhle souvislosti dělá ryze praktické starosti, Sophie řeši jediný problém - kdo ji odvede k oltáři. Nalezený matčin deník totiž odhalil, že se Donna v době kriticky blízké Sophiinu početí spustila hned se třemi chlapci. Podnikavá dívka, která zdědila matčinu excentričnost, nelení a všechny tři na svatbu pozve. A oni (rozevlátý obchodník Sam - Pierce Brosnan, upjatý bankéř Harry - Colin Firth, svérázný dobrodruh Bill - Stellan Skarsgard) přijedou. Do obřadu zbývá čtyřiadvacet hodin. Během nich bude nevěsta muset najít toho pravého. A protože Donna neměla o příjezdu tří připomínek hříchů mládí ani ponětí, bude na Kalokairi veselo i bez svatby.

Příběh křišťálově čistý jako voda v každé lepší řecké zátoce dějově posouvají dopředu písničky od ABBA neodolatelně nazpívané hvězdami filmu. Když Donna popisuje svou špatnou finanční situaci, zazní Money, Money, Money, ve chvíli, kdy narazí na bývalé milence, spustí Mamma Mia!, a tak je to od začátku do konce, žádný hit z produkce ABBA nezůstane ležet ladem.

Nápad na muzikál stojící a padající s písničkami skupiny ABBA se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Té trvalo přes deset let, než získala souhlas s jejich využitím - podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, "jen" využije její songy. Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus stali jeho spoluproducenty. Další koproducent, slavný herec Tom Hanks, shrnuje důvody, proč by měl být film úspěšný. "Stejně jako já budete mít chuť po deseti minutách vstát a začít zpívat. Je to velmi nakažlivé."
Český název: Mamma Mia!
Originální název: Mamma Mia!
Světová premiéra: 30. června 2008
Natočeno: USA 2008
Režie: Phyllida Lloyd
Scénář: Catherine Johnson
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Stig Anderson, Benny Andersson, Björn Ulvaeus
Hrají: Meryl Streep (Donna), Pierce Brosnan (Sam Carmichael), Amanda Seyfried (Sophie), Julie Walters (Rosie), Christine Baranski (Tanya), Dominic Cooper (Sky), Enzo Squillino Jr. (Gregoris), Clare Louise Connolly, Philip Michael (Pepper), Ashley Lilley (Ali), Rachel McDowall (Lisa), George Georgiou (Pannos), Dylan Turner (Stag), Chris Jarvis (Eddie), Juan Pablo Di Pace (Petros), Stellan Skarsgård (Bill), Colin Firth (Harry Bright), Norma Atallah (Irini)
Délka: 1h 48min (108 minut)
Žánr: Komedie / Muzikál / Romantický
Studio: Universal
Box office: $144,130,063

Galerie Video Soundtrack Amazon US/UK eBay iTunes IMDb

★ = vítězství ☆ = nominace
2009
★   People's Choice Award - Oblíbená píseň ze soundtracku Mamma Mia
★   Irish Film & Television Award - Nejlepší  mezinárodní herečka v Mamma Mia
★   Rembrandt Award - Nejlepší mezinárodní herečka v Mamma Mia
☆   Golden Globe - Nejlepší herečka v kategorii komedie v Mamma Mia
☆   Grammy - Nejlepší kompilační soundtrackové album k filmu Mamma Mia

2008
★   National Movie Award - Nejlepší herečka v Mamma Mia
☆   Satellite Award - Nejlepší herečka v kategorii komedie v Mamma Mia
IMDb - Meryl Streep
IMDb - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one