2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman
2020 The Prom-Behind The Scenes, Meryl Streep&Nicole Kidman

 

2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean
2021 "Don't Look Up"-Janie Orlean

24.06.2009 Ďábelsky dobrá: Oscarová herečka Meryl Streepová oslavila šedesáté narozeniny

090624_11a.jpg
Při letošním oscarovém ceremoniálu patřila k nejsledovanějším hvězdám. Není divu, v herecké kategorii byla hlavní favoritkou. Snímek Pochyby, v němž ztvárnila bigotní jeptišku, nadchl odbornou kritiku a pro Meryl Streepovou znamenal "jubilejní" patnáctou oscarovou nominaci, což z ní činí nejúspěšnější filmovou umělkyni v historii udílení těchto filmových cen. Na další sošku do své oscarové sbírky čeká Streepová marně víc než čtvrtstoletí (naposledy se radovala v roce 1983 díky výkonu v Sophiině volbě). Americká Akademie filmových věd a umění měla v tomto roce navíc jedinečnou příležitost, jak oslavit letošní životní jubileum této hollywoodské herečky.
Nakonec však Meryl Streepová odešla z oscarového ceremoniálu opět s prázdnou - nejcennější trofej jí před očima "vyfoukla" Angličanka Kate Winsletová. "Je mi to tak líto, Meryl, ale - bohužel, nevyšlo to. I když my všichni víme, kdo je tady ta pravá královna," vzkázala hvězda filmu Předčítač z pódia své kolegyni.

Podobné poklony jí léta skládají i další hollywoodští kolegové. "Je soustředěná, krásná, trochu tajemná, pokaždé bezvadně připravená, ale přitom vždy neuvěřitelně bezprostřední. Pokud existuje něco jako režisérské nebe, vypadá podle mě tak, že už navždy režírujete Meryl Streepovou," vyznal se kdysi v rozhovoru Alan J. Pakula, který natočil jeden z nejslavnějších filmů Streepové, právě Styronovu Sophiinu volbu. Meryl Streepová oslavila v pondělí své šedesáté narozeniny.

Proboha, vždyť je ošklivá...

V městě Summitu ve státě New Jersey se 22. června 1949 narodila jako Mary Louise Streep. Meryl je její přezdívka z dětství, kterou jí vymysleli dva její mladší bratři. V žilách sourozenců Streepových koluje holandská, švýcarská a irská krev. "Vždycky jsem věděla, že lékárnicí ani reklamní kreslířkou nebudu. Nechtěla jsem ovšem být za hloupou herečku," vzpomínala později Streepová v narážce na profese svých rodičů. Divadlu se začala věnovat už na střední škole, v roce 1973 ovšem absolvovala i prestižní univerzitu v Yale, kde vedle dramatického umění studovala také angličtinu.

Svůj herecký talent v dobách studií uplatňovala spíš v náročnějších kusech - do jejího prvního divadelního angažmá v newyorském Public Theatre ji ostatně na počátku sedmdesátých let najmul proslulý Joseph Papp poté, co ji viděl v titulní roli školní inscenace Strinbergovy Slečny Julie.

V herecké kariéře Meryl Streepové paradoxně pomohlo to, že v době jejích začátků její ostře řezaná tvář s melancholickýma očima a oduševnělým výrazem nepatřila právě ke klasickému typu tehdy populárních hollywoodských krásek. Dodnes se na toto téma traduje zábavná historka, jejímž hlavním protagonistou byl proslulý italský producent hollywoodských velkofilmů Dino De Laurentiis.

Když v polovině sedmdesátých letech De Laurentiis pořádal konkurz na novou adaptaci King Konga, objevila se mezi desítkami blonďatých hereček usilujících o hlavní ženskou roli i tehdy ani ne třicetiletá Meryl Streepová. "Proboha, ta je ale ošklivá. Ten nos! Proč mi sem něco takového vůbec vodíš?!" osopil se prý tehdy De Laurentiis v italštině na svého syna. Arogantního producenta však tehdy usadila sama herečka - plynnou italštinou, která je jedním z osmi jazyků, jimiž hovoří.

V King Kongovi se tehdy neobjevila, hlavní ženskou roli získala prý "vizuálně přijatelnější" Jessica Langeová. Ovšem o Streepové se začalo mluvit jako o inteligentní herečce, která si nenechá nic líbit. U dva roky později pak Streepová před filmovou kamerou utišila i poslední kritiky, když jí role v sociálním dramatu Lovec jelenů vynesla první nominaci na Oscara. Úloha Lindy, jejíž snoubenec zešílí v důsledku otřesných zkušeností z vietnamského zajetí, navíc naznačila, v čem tkví největší herecký potenciál Meryl Streepové. Vytvořila tu první z řady na pohled křehkých, melancholických a introvertních žen, které se často potýkají s bolestivým tajemstvím, dávnou osobní tragédií či temnou minulostí, kterou šikovně skrývají před okolním světem.

Hvězda s tajemstvím... a překvapením

Taková je Polka Sophie Zawistowská, vyrovnávající se s trýznivými vzpomínkami na koncentrační tábor v Pakulově eposu, Sarah Woodruffová ve filmovém přepisu románu Johna Fowlese Francouzova milenka, Karen Blixenová ve Vzpomínkách na Afriku, aristokratka Clara Truebová z Domu duchů podle stejnojmenné románové ságy Isabel Allendové, ale také rázná a emancipovaná Joanna Kramerová, která sobecky opouští manžela a synka v dramatu Kramerová versus Kramer, které jí v roce 1979 vyneslo prvního Oscara i první Zlatý glóbus.

V těchto rolích dokázala Meryl Streepová rozehrát celou škálu vnitřních prožitků a asociací, a to na malé herecké ploše, bez velkých hereckých gest, přitom s hlubokou empatií vůči postavě. Její hrdinky však nikdy nejsou charakterově černobílé - i do kladných postav dokáže Streepová projektovat skryté neurózy a nejistoty, pocit nenaplněnosti, potřebu hledání sebe sama.

Od svého "obvyklého" hereckého typu se však Meryl Streepová nebojí tu a tam odbočit ke zcela odlišnému žánru. "Dělá mi radost překvapení v očích producentů i diváků, když kývnu na nějakou úplně bláznivou roli. Baví mě, když se můžu trochu zesměšnit," říká k tomu Streepová. Vedle hereckého rozptýlení od psychicky náročných postav navíc znamená každé komediální angažmá Streepové i záruku komerčního zisku pro studio. A také předem jistý zájem kritiky.

Už koncem osmdesátých letech takto Streepová ztvárnila svou první komediální postavu ve snímku Ďáblice, kde jí sekundovala komička Roseanne Barrová.

"Meryl Streepová v hlavní roli byl jediný důvod, proč jsem na ten film šel. A bylo skvělé překvapení vidět, že si ze sebe Streepová vůbec nebojí dělat legraci!" uvedl tehdy kritik Richard Corliss pro časopis Time. Stejnou filmovou "trefou" byla muzikálová diva Madeline Ashtonová toužící po nesmrtelnosti v černé komedii Smrt jí sluší - a o mnoho let později i dvě další komediální role, které Meryl Streepovou i v novém tisíciletí znovu vystřelily do centra pozornosti diváků komerčních multiplexů: démonická šéfka módního magazínu Runway Miranda Priestlyová v adaptaci "holčičího" bestselleru Ďábel nosí Pradu (i tato přesná variace na šéfku Vogue Anne Wintourovou ostatně Streepové vynesla oscarovou nominaci) a konečně "hipísačka" Donna Sheridanová v globálním komerčním hitu Mamma Mia!, kde Streepová ve zcela netradiční roli dokázala i značnou muzikálnost a pěvecký talent. "Štve mě, že na herečky po čtyřicítce Hollywood kašle," řekla před časem. Sama je ovšem už dvacet let výjimkou potvrzující pravidlo.

Irena Zemanová
11.09.2017 19:33:53
kabby15
IMDb - Meryl Streep
IMDb - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one